مصرف ۳۶۰ هزار کیلومتر کاغذ رول دستگاه کارتخوان در شش ماه

با رسیدهای دستگاه های پایانه فروشگاهی که در شش ماه ابتدای امسال صادر شده است میتوان ۹ بار دور کره زمین را چرخید. یکی از ابزارهای پرداخت الکترونیک دستگاه های پایانه فروشگاهی یا همان کارتخوان ها هستند. طبق الزامات شاپرک پس از هر تراکنش از طریق این دستگاه باید رسید به دارنده کارت ارائه شود. به ازای هر تراکنش ۱ رسید برای مشتری و در اغلب موارد ۱ رسید هم برای پذیرنده چاپ می شود.

با توجه به مدل دستگاه کارتخوان، کاغذ مورد استفاده به صورت رول هایی با متراژ ۱۶ تا ۲۵ متر به عرض حدود ۶ سانتیمتر است. کاغذهای استفاده شده در این رول ها با نوعی مواد شیمیایی پوشانده شده است که در اثر گرمای ایجاد شده توسط پرینتر کارتخوان، این ماده که ترکیبی از نیترات نقره است تغییر رنگ می دهد.

با نگاهی به آمار شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در شش ماه ابتدای سال جاری ۲٫۵ میلیارد تراکنش از روی دستگاه های کارتخوان فروشگاهی انجام شده است. صرف نظر از تعداد تراکنش های مانده گیری که ۴۵۰ میلیون و ۱۷۲ تراکنش بوده است، به طور متوسط حدود ۴ میلیارد رسید توسط این دستگاه ها چاپ شده است.

با در نظر گرفتن تعداد تراکنش و مقدار مصرف کاغذ در هر تراکنش می توان دریافت در شش ماه ابتدای امسال حدود ۳۶ میلیارد سانتی متر کاغذ برای رسید چاپ شده است. با این مقدار کاغذ رول میتوان ۹ بار دور کره زمین را چرخید.

این کاغذها توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت به صورت رایگان در اختیار پذیرندگان قرار میگیرد، اما بر اساس فرهنگ حاکم بر هر نوع کالا یا خدمات رایگان در کشور ما، به بدترین شکل ممکن اسراف می شود. مشاهده شده که برخی پذیرندگان از این کاغذ که به عنوان سمی ترین نوع کاغذ از آن یاد می شود به عنوان برگه یادداشت نیز استفاده میکنند.

مصرف ۳۶۰ هزار کیلومتر کاغذ رول با عرض ۵ سانت در شش ماه از چند منظر قابل بررسی است.

آمار استفاده از این رول در آسیا به طور متوسط روزانه ۳۰ میلیون رول می باشد. سهم ایران از این رقم حدود ۲٫۶ درصد است یعنی در کشور ما روزانه حدود ۸۰ هزار رول کاغذ برای دستگاه های کارتخوان استفاده می شود.

از طرفی با توجه به اینکه کمتر از ۲۰ درصد از این کالا تولید داخل می باشد، برای واردات آن که از مواد مصرفی ضروری در پرداخت الکترونیک است، طی ۶ ماه بیش از ۳ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است.

گفتنی است برای تولید این کاغذ در داخل کشور برخلاف کاغذ های وارداتی باید از چوب استفاده کرد، که این به معنی قطع شدن درختان بیشتر می باشد.

یکی از مواد مضر مورد استفاده در این کاغذ نیترات نقره است که به صورت روکش روی این کاغذ برای چاپ استفاده می شود و برای محیط زیست خطرات جدی ایجاد میکند. کاغذهای حرارتی استفاده شده در ایران ، معمولا طول عمر چاپ بسیار کوتاهی دارند و در برخی موارد دارنده رسید مجبور است برای نگهداری طولانی مدت از این رسید ها کپی تهیه کند.

محور میانی این رول ها از جنس پلاستیکی یا مقوای فشرده است. در حال حاضر به دلیل ارزان بودن نوع پلاستیکی نسبت به مقوایی کلیه سفارشات از این نوع می باشد که پس از اتمام کاغذ دیگر قابل استفاده نبوده و روزانه ۸۰ هزار محور پلاستیکی به چرخه محیط زیست وارد می شود.

با تمام این تفاصیل، حال اگر تک تک ما به عنوان مصرف کنندگان این کاغذها، بتوانیم با توسعه فرهنگ استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک، مبلغ تراکنش هایمان را به جای دریافت رسید از فروشنده، از روی موبایل بانک و یا سایر ابزارهای ارائه دهنده خدمات بانکداری الکترونیکی چک نماییم، به صورت مستقیم و غیرمستقیم به حفظ محیط زیستمان نیز کمک نموده ایم. آیا کار سختی است … !؟

منبع کمکی: خبرآنلاین

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: