معرفی کمپین #محیطبانک

معرفی کمپین #محیطبانک

داستان کمپین #محیطبانک از کجا شروع شد ؟

icon-mohitbank

همونطور که میدونید یکی از اهداف تشویق دولت ها و بانکها در زمینه توسعه و ترویج بانکداری الکترونیک، کمک به حفاظت از طبیعت و محیط زیست هستش. اما با این حال، نه دولت و نه بانکها هنوز خیلی نتونستن در فرهنگ سازی این موضوع پیشرفت زیادی داشته باشن اما به شدت راغب هستن که این ماجرا توسعه پیدا کنه؛ از طرفی همگی درباره اهمیت محیط زیستمون و اینکه چقدر حفظ و نگهداریش مهم و ارزشمنده آگاهی داریم؛ بنابراین تصمیم گرفتیم با یک فراخوان عمومی، حمایت همه ی تاثیرگذاران در این مقوله و به خصوص شما مردم عزیز که صاحبان اصلی محیط زیست اطرافمون هستید رو جلب کنیم. برای این منظور، کمپینی رو به نام #محیطبانــــــــک طراحی کردیم و قرار با فعالیت های گوناگون در این کمپین به ترویج بانکداری دیجیتالی بپردازیم.

حالا چرا #محیطبانک ؟

محیط بان کسی هستش که از طبیعت و محیط حفاظت و مراقبت می کنه. لذا #محیطبانــــــک اشاره به نوعی بانکداری داره که حافظ محیط زیست و طبیعت هستش و این علامت ( # ) هم که نماد هشتک و به اشتراک گذاری و اجتماعی بودن موضوع هستش.

بانکداری دیجیتالی اساسا چی هست ؟

بانکداری دیجیتالی یا همون بانکداری الکترونیکی یعنی استفاده از فناوری های پیشرفته نرم افزاری و سخت افزاری مبتنی برشبکه و مخابرات برای تبادل منابع و اطلاعات مالی به صورت الکترونیکی که می تونه باعث حذف نیاز به حضور فیزیکی مشتری در شعب بانکها بشه. به طور خلاصه بانکداری دیجیتالی یعنی استفاده از اینترنت بانک، موبایل بانک و خلاصه هر گونه امکاناتی که به شما در فعالیتهای مالیتون کمک کنه، بدون اینکه نیاز باشه حتما به بانک برید.

واقعا ترویج استفاده از بانکداری دیجیتالی روی حفظ محیط زیست تاثیر داره ؟

بله حتما تاثیر داره. بانکداری دیجیتالی به نوعی به موضوعی تحت عنوان بانکداری سبز اشاره داره. بانکداری سبز نوعی از بانکداری هستش که ضمن انجام عملیات بانکی به عوامل زیست‌محیطی و اجتماعی هم توجه داره. این نوع بانکداری، بانکداری اخلاقی هم نامیده می‌شه که علاوه بر اهداف سودآوری، هدف حفاظت از محیط‌زیست را هم بر عهده داره. اساسا بانکداری دیجیتالی بر روی دو موضوع اساسی زیست محیطی میتونه تاثیر بگذاره:

  • کاهش آلودگی هوا و ترافیک که به واسطه کاهش نیاز به مراجعه حضوری به بانک  حاصل میشه.
  • کاهش قطع درختان که به واسطه کاهش حذف مصرف کاغذ از فرایندهای بانکی حاصل می شه.

واقعا مشارکت در این کمپین، تاثیرگذاره ؟

قطعا و یقینا تاثیرگذاره. موضوع محیط زیست امروزه یکی از موضوعات جدی در سراسر دنیا هستش. در کشورمون هم این موضوع روز به روز از اهمیت بیشتری برخوردار میشه. خوب به صورت شخصی کارهای زیادی میشه برای حفظ محیط زیستمون انجام بدیم. مثلا از پلاستیک کمتر استفاده کنیم، تا حد امکان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنیم و … . استفاده از بانکداری دیجیتالی هم یکی از اون راه هایی هستش که می تونه یقینا روی حفظ محیط زیستمون تاثیر بگذاره، البته به شرطی که همگی یکصدا و همرنگ باهم در این مسیر قدم بگذاریم و به نوبه خودمون به تعهداتمون در این زمینه پایبند باشیم. پایه و اساس این کمپین هم همینه. بنابراین برای اینکه تاثیر بیشتری بگذاره بایستی افراد بیشتری هم درگیر موضوع باشن و به این دغدغه توجه کنن. پس بیاید این موضوع رو به عنوان یک مسئولیت اجتماعی شخصی ببینیم و ترویجش کنیم به امید روزی که با همین کارهای به ظاهر کوچک، گام موثری برای حفظ محیط زیستمون برداریم.

خوب؛ حالا باید چه کاری انجام بدیم ؟

این کمپین از ابتدای آذر سال ۱۳۹۵ شروع شده و قراره همیشه ادامه داشته باشه. ما یکسری اهداف و برنامه ها رو به صورت ماهانه و یا فصلی اعلام می کنیم و از شما حامیان عزیز دعوت می کنیم که در مسیر اون برنامه ها با ما همکاری کنید و به خصوص در انتشارش مارو یاری کنید. در حال حاضر و در شروع این مسیر، در گام اول از شما خواهش می کنیم که فرم تعهدات کمپین رو امضا کنید. اینجوری ما همیشه می تونیم موضوعات کمپین رو با شما در میون بگذاریم. در مرحله بعدی ما دو تا برنامه تدارک دیدیم که می تونه در این ابتدای مسیر به ترویج و آگاهی بیشتر در زمینه بانکداری دیجیتالی و تاثیرش بر محیط زیست، موثر باشه. یکی در رابطه با یک مسابقه هستش و دیگری هم در رابطه با یک نظرسنجی مردمی در زمینه خدمات بانکداری دیجیتالی هستش. شما می تونید درباره جزئیات این موضوعات از بخش پیوستن به کمپین اطلاعات بیشتری کسب کنید. در پایان، لطفا یادتون نره، دوستانتون رو هم به کمپین #محیطبانک دعوت کنید.

پیشاپیش از حضور فعالانه شما در این حرکت اجتماعی و فرهنگی بسیار ممنونیم.